Informácie o nás
ZŠ s MŠ Odborárska č. 2, Bratislava sa nachádza v rozľahlej industriálnej zóne Bratislava Nové Mesto, v priestore ohraničenom závodom Istrochem (výrobca chemických hnojív) a vlakovou železnicou.
Máme 4 triedy. Prvá trieda sú KURIATKA, kde sú 3-4 ročné deti , druhá trieda sú Motýlikovia 4 – 5 ročné deti a tretia trieda sú ŽABKY 4- 5 –6 ročné deti a SOVIČKY 5-6 ročné deti. Deťom poskytujeme celodennú starostlivosť s materinským jazykom slovenským. Deti počas pobytu v MŠ si môžu rozvíjať svoje záujmy poznávaním základov anglického jazyka, zapojiť sa do krúžkov podľa záujmu a to: anglický a nemecký jazyk, zumba, výtvarná výchova, karate.
Zapojili sme do európskeho projektu s dolným Rakúskom pod názvom- Interkulturálne vzdelávanie- jazyk suseda- most medzi materskou školou, školou a dospelými. Trvanie projektu od 1.1.2016 do 31.8.2019 ( 44 mesiacov)
Veľmi dôležitá pre nás je spolupráca s rodinou. Kľúčom k úspechu je účinný a fungujúci vzťah medzi školou a rodinou. Vážime si toho, že môžeme vstupovať do života detí a uvedomujeme si nesmiernu zodpovednosť pri ich vyučovaní a výchove.
Ponúkame deťom nadštandardnú starostlivosť ako sú už vyššie zmieňované záujmové krúžky, plavecký kurz, kurz korčuľovania, škola v prírode, pravidelné divadelné predstavenia, návšteva zvieratiek v materskej škole, športové a kultúrne akcie, výlety pre deti a rodičov, exkurzie. Od spoločnosti IBM / Lenovo/ a v spolupráci s MÚ deti dostali počítač na všestrannú výuku a od novembra 2009 sme sa zapojili do detského projektu KIDSMART.
Spolupracujeme s políciou, s miestnymi hasičmi, s mestskou knižnicou vo Vernosti na Nobelovej ul, s kultúrnym domom na Vajnorskej ul, s klubom dôchodcov „Domovinka“, sme zapojení do projektu Bezpečná škôlka – Good Year, Slniečkové deti. Ďalej spolupracujeme s pedagogickou- psychologickou poradňou s Mgr. Pirmannovou a s logopedickou poradňou s Mgr. Pullovou.
Deti so slovenským pôvodom sú už od útleho detstva vychovávane v našej materskej škole k vzájomnému spolužitiu, a tolerancii, čím dochádza u detí k nenútenému zvnútornenému (psychickému) prijatiu odlišných kultúr, národov, jazykov, ako aj zvykov, spôsobov komunikácie a prejavov.
Zároveň sú deti s neslovenským pôvodom priamo konfrontované s tunajšou kultúrou, jazykom a zvykmi, pričom sa im snažíme vštepiť hodnoty a normy potrebné pre ich budúci občiansky život v SR.
Denne sa venujeme prevencii nesprávnej výslovnosti, zaraďovaním jazykových chvíľok, grafomotorickými cvičeniami, ktoré sú dokumentované, do edukačných aktivít zaraďujeme literárnu gramotnosť.